cilt bakımında salisilik asit

Salisilik Asit Nedir? Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Salisilik Asit Nedir? Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı için sıkça kullanılan salisilik asit, birçok bitkide yer alan beta hidroksi asiti olarak da bilinmektedir. Cilt bakım ürünlerinde tercih edilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde kızarıklık ve kuruluğa yol açabilir. Ek olarak hamilelerin ve hamilelik sürecinden sonraki süreçte bir doktora danışılarak kullanılması önerilmektedir. 

Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

  1. Gözenek Problemleri: Gözeneklere nüfuz ederek tıkalı olan görünümü ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Böylelikle ciltte meydana gelen sivilce ve siyah noktaların önüne geçilmesine yardımcı olur. 
  2. Akne Problemi: Salisilik asit, ciltteki kiri ve yağı arındırarak akne oluşumunun da önüne geçmiş olur. Böylece akne tedavisinde sıkça tercih edilmektedir.
  3. Cilt Soyulması Problemi: Ciltteki ölü hücreleri ve fazla yağı da gidermeye yardımcıdır. Böylece cilt daha parlak bir görünüme kavuşur. Cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardım eder. 
  4. Yağ Problemi: Cildin yağ dengesini koruyarak, ciltte oluşan fazla yağlanma problemini minimum düzeye indirgemeyi sağlar. Yağlı ciltlerde fazla yağ probleminin önüne geçer, kuru ciltlerde ise cildi kurutmadan nemlendirici bir etkiye sahiptir. 
  5. Antienflamatuar: Ciltteki enflamasyonu azaltarak, kızarıklık ve tahrişi azaltır. Böylece cildin daha sağlıklı görünmesini de yardım etmiş olur. 

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

Cildin ihtiyacına uygun kullanım tipleri de değişiklik gösterir. Cildi temizledikten sonra uygulayarak kullanılabilir. Daha sonra yüksek korumalı güneş kremi kullanarak güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır. Salisilik asit içeren kremler, krem yapıda oldukları için temizlenmiş cilde uygulanabilir. Salisilik içeren serumlar ise ikinci bir adım olaraktan kremden sonra uygulanabilir. Son olarak salisilik asit içeren tonikler, cildi temizledikten sonra pamuk ile cilde uygulanabilir. Gözeneklerin arınmasına ve cildin yağ dengesini eşitlemeyi kolaylaştırır. 

Cilt bakımında Salisilik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salisilik asit, cilt bakımı için oldukça faydalı bir asit olsa da kullanım alanları ve kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekir. Savaş açtığı alanlar; sivilce, akneler ve yağ görünümüdür. Kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunur. Kullanmaya yeni başlayanlar için düşük düzeyde ve cildi alıştırarak kullanım sağlamak oluşabilecek etkinin önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca salisilik asit kullanmadan önce oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için doğru miktarda kullanmak gerekir. Diğer ürünlerle kullanıma uygun olmayabilir. Örneğin, retinol ve alfa hidroksi asit gibi asitlerle kullanıldığında cildi tahriş edebilir. Bu yüzden kullanmadan önce bir dermatoloğa danışabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart