göz altı yağ bezeleri

Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Göz altı yağ bezeleri çoğunlukla göz altında ve bazı durumlarda göz kapağında görülebilen küçük şişliklerdir. Hepimiz cildimizin ve göz bölgemizin sağlıklı görünmesini isteriz, bu nedenle bu şişlikler, kişilerin görünüşlerinden mutsuz olmalarına yol açabilir. 

Göz Altı Yağ Bezelerinin Başlıca Nedenleri 

İstenmeyen bir görünüme neden olabilen göz altı yağ bezlerinin oluşumu, çeşitli iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uzun süreli uykusuzluk gibi kötü uyku alışkanlıkları, aşırı stres seviyeleri ve yetersiz su tüketimi bu bezelerin oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca, ciltte kalan makyaj kalıntıları veya göz çevresinde yağlı kozmetiklerin aşırı kullanımı da gelişimlerinden sorumlu olabilir. Son olarak, kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı sigara tüketimi bu sorunu daha da kötüleştirir. 

Dolayısıyla göz altı yağ bezi oluşumlarını önlemenin veya azaltmanın yollarını ararken tüm bu potansiyel nedenleri dikkate almak önemlidir.

Göz Altı Yağ Bezeleri Nasıl Geçer ? Neler Yapılmalı?

Göz çevresindeki yağ bezeleri, özellikle yetişkinlik döneminde oluştuğunda kalıcı olabiliyor. Ama endişelenmeyin, bazı önlemler sayesinde yeni bezelerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.  

  • İlk olarak, cilt bakım ürünlerinde kendi cilt tipinize uygun ürünleri kullanmanız son derece önemlidir. Ayrıca, güneşe daha az maruz kalmak ve cilt tipinize uygun güneş koruyucu ürünler kullanmak göz altı bezelerinin oluşumunu azaltabilir. 
  • Günümüzde, lazer tedavileri göz altı yağ bezeleri için bir çözüm olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi kesin bir çözüm olabilir, ancak bezelerin yeniden oluşmaması için garanti vermemektedir. Unutmayın, göz altı yağ bezelerine bireysel müdahalede bulunmak risklidir ve bezelerin daha da kötüleşmesine veya enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle, sıkma veya delme gibi müdahalelerden kaçınmalısınız.
  • Alerjik hastalıkları olan kişilerde bazen göz altı yağ bezeleri uzun süreli devam eden alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu kişiler, alerjiyi tetikleyen faktörlerden ve belirli gıdalardan kaçınmalıdır. 
  • Son olarak, her insanın cildi farklıdır ve göz altı yağ bezesi oluşumunu tamamen önleyemeyebilirsiniz. Fakat doğru önlemleri alarak, yağ bezelerinin oluşumunu en aza indirgeyebilir ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu ipuçlarını akılda tutarak ve dermatoloğunuza sizin için özel olarak hazırlanmış uygun cilt bakım rutini hakkında danışarak istenmeyen yağ bezelerinden arınmış, daha sağlıklı görünen göz çevresine doğru adımlar atabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart