güneş lekeleri hakkında merak edilenler

Güneş Lekeleri Hakkında Merak Edilenler

Güneş Lekeleri Hakkında Merak Edilenler

Güneş ışığına fazla maruz kalındığında ciltte oluşan güneş lekeleri; halk dilinde, yaşlılık lekeleri ve karaciğer lekesi olarak da bilinmektedir. Genel olarak yüz, el ve kollarda yaygın olarak görülür. Bunun en önemli sebebi ise bu bölgelerin cildimizde güneşe en çok maruz kalan bölgeler olmalarıdır. Güneş lekelerine dair merak edilenleri sizin için ele aldık. İşte en çok merak edilen güneş lekelerine dair sorular; 

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Güneş lekeleri, cildin melanin pigmentinin yoğunlaştığı bölgelerde oluşmaktadır. Bu pigment, UV ışınlarından korumak için üretilir. Güneşe uzun süre maruz kalma, yaşlanma ve hormonsal değişiklikler lekelerin oluşmasına sebep olur. 

Güneş Lekeleri Zararlı Mıdır?

Genel olarak güneş lekeleri zararsız olsa da bazı durumlarda cilt kanseri belirtisi olabilmektedir. İleri düzeyde oluşan güneş lekeleri, cilt kanseri riski taşıdığından düzenli olarak doktora gösterilmesi önerilir. 

Güneş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş lekeleri, genel olarak lazer yöntemi ile geçirilir. Bunun dışında bazı cilt bakım ürünleri de güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcıdır. 

Güneş Lekelerinin Nasıl Önüne Geçebilir? 

Güneş lekelerinin önüne geçebilmek ve yeniden oluşmasını engellemek için güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir. Güneşin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkarken şapka ve koruyucu giysi kullanarak güneş ışınlarından daha az etkilenmenizi sağlar. 

Güneş Lekeleri ile İlgili Hangi Diğer Faktörler Önemlidir? 

Güneş lekeleri genetik faktörler, yaşlanma, hormonal değişiklikler ve ilaç kullanımı gibi çeşitli faktörlerle bağdaştırılabilir. Kullanılan ilaçlar da güneş lekelerinin oluşumuna neden olabilmektedir. 

Günün Hangi Zamanlarında Güneş Cildimiz İçin Daha Az Zararlıdır?

Erken vakitlerde saat 10.00’dan önce, akşam ise saat 17.00’den sonraki zaman dilimleri daha az zararlıdır. 

Güneş Lekeleri Tamamen Geçebilir Mi?

Gelişen teknoloji ile birlikte güneş lekeleri artık tamamen yok edilebilir durumdadır.

Güneş Lekeleri Hangi Ciltlerde Daha Fazla Görülür?

Güneş lekeleri, ciltteki pigmentasyon bozukluklarına verilen addır. Açık tenli insanlarda daha sık rastlanılan güneş lekeleri, genel olarak herkesi etkileyen bir faktördür. Güneşten korunmak için güneş kremi kullanmak, güneşe daha az maruz kalmak ciltteki renk pigmentasyon oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. 

Cilt Bakımda Güneş Lekeleri için Neler Yapılabilir?

Cilt bakımında güneş lekelerinin önüne geçebilmek için önemli birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz. 

  • Güneş Koruyucu: Yüksek faktörlü güneş koruyucular, cildinizin güneşin zararlı ışınlarından minimum düzeyde etkilenmesini sağlar. En az 30 SPF korumalı güneş koruyucu kullanmaya özen gösteriniz. 
  • Serum Kullanımı: Cilt için asit kullanarak güneş lekelerini azaltmak mümkündür. Bu asitler; A vitamini serumu, C vitamini ve kojik asit gibi asitleri kapsamaktadır.
  • Enzim Peeling: Enzim peeling, ciltteki ölü hücreyi temizlemeye yardımcı bir yapıya sahiptir.  Ciltteki lekeleri azaltmada da yardımcıdır.
  • Lazer Tedavisi: Asıl amacı melanin pigmentinin giderilmesidir ve güneş lekeleri tedavisi için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Sonuç olarak güneş lekelerinin oluşmasının önüne geçmek için düzenli güneş kremi kullanmak ve takviye olarak serum ve asit kullanmak cilt lekelerinin oluşmasını azaltacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart