Laktik Asit Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Laktik Asit Nedir

Laktik asit, 1780 yılında  Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen, formülü CH3CHOH-COOH ve kimyaca adı alfa hidroksipropanoyik asit olan, bir organik hidroksi asittir. 1881’de ticari olarak büyük ölçüde ekşimiş sütten elde edildi; bu yüzden süt asidi de denir. Sütte bulunan laktoz, laktik maya denilen bakteriler tarafından laktik aside dönüştürülür. Laktik asit – Vikipedi (wikipedia.org)
Laktik asit cilt bakım ürünlerinde ve profesyonel tedavilerde kullanılan bir alfa hidroksi asittir. Sütte doğal olarak bulunan laktik asit, cilt bakım ürünlerin de kullanılmak için sentetik olarak üretilir. Laktik asit cildinizi ölü deriden arındırmak, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek ve koyu lekeleri aydınlatmak için kullanılır.
Kleopatra’nın  pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için süt banyosu yaptığı herkes tarafından bilinmektedir. Laktik asidin geçmişinin Mısır’a kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Böylece laktik asit, kozmetikçiler tarafından fark edilerek serumlar, temizleyiciler, maskeler gibi birçok ürünün içine entegre edilmeye başladı.  Laktik asit, cilt bakım dünyasında popülerdir ve mevcut en popüler alfa hidroksi asitlerinden biridir.

Hudson Dermatoloji ve Lazer Cerrahisi’nden Dr. Dhaval Bhanusali, laktik asitin artık “Daha yaygın alfa hidroksi asitlerden biri” olarak bilindiğini açıklar ve “cilt tonlarını ve dokusunu iyileştirmek ve cildi hafifçe peeling etmek için kullanılır” diye ekliyor.

Laktik Asit düzenli olarak kullanıldığın da ciltte gerçek bir değişim yaratabilir ve cilt bakımında kullanılan diğer asitlere göre daha nazik hidroksi asitlerden biridir. “Laktik asit gücüne bağlı olarak hafif bir soyma ajanıdır’’ diyor Dr. Jennifer MacGregor .


Laktik Asitin Faydaları

  • Laktik asit cildi temizler. Cildin yüzeyindeki yaşlı ve ölü hücreleri bir arada tutan bağları çözerek, bu hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. Laktik asit hücre cirosunu hızlandırır ve hücre yenilenmesini uyarır. Tang SC, Yang JH. Dual effects of alpha-hydroxy acids on the skin. Molecules. 2018;23(4):863. doi:10.3390/molecules23040863
  • Laktik asit cildin doğal nem faktörünü geliştirmeye yardımcı olur. Cilt laktik asit sayesinde kendini nemli tutar. Spada F, Barnes TM, Greive KA. Skin hydration is significantly increased by a cream formulated to mimic the skin’s own natural moisturizing systems. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018;11:491–497. doi:10.2147/CCID.S177697
  • Laktik asit, kolajen üretimini arttırarak cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olur. Düzenli olarak laktik asit kullanımı, hipermigmentasyon ( güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri ) solmaya ve ince çizgilerin zamanla yumuşama ve düzelmesine yardımcı olur. Cleveland Clinic. Understanding the ingredients in skin care products. Updated March 1, 2015.
  • Laktik asit saç folikülü etrafında biriken deri hücrelerinin tıkanıklığının çözülmesine yardımcı olur. American Academy of Dermatology. Keratosis pilaris: Diagnosis and treatment.

Ayrıca egzama, sedef hastalığı gibi cilt tedavilerinde de kullanılmaktadır. Yine de laktik asidi cilt bakımınıza eklemeden önce doktorunuza danışınız.

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart