Gece Cilt Bakım Rutini

Gece Cilt Bakım Rutini

Bakımlı, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanın en önemli yolu düzenli bir cilt bakım rutinine sahip olmaktır. Gün içerisinde belirli zamanlarda cilt bakımına zaman ayırmak, cildimizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Geceleri yapılan cilt bakımları ile gündüz yapılan cilt bakımları arasında bazı farklılıklar vardır. Peki gece cilt bakımında daha çok hangi ürünler kullanılmalıdır? Bu yazımızda gece cilt bakımının inceliklerine daha yakından bakıyoruz. 

Gece Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Zaman zaman üşengeçlikten ya da yorgunluktan gece yapılan cilt bakımlarının es geçilmesi olası bir durumdur. Fakat gece yapılan cilt bakımının cildin sağlıklı olmasının en büyük anahtarlarından biri olduğu gerçeği de asla yadsınamaz. Gün boyunca yüzümüzde biriken makyaj kalıntılarının ve kirin temizlenmemesi ciltte farklı sorunların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Cilt bakımının sıkça ihmal edilmesi, kısa zamanda ince çizgi, erken yaşlanma belirtileri, ton farklılıkları gibi pek çok can sıkıcı ve cilt açısından son derece riskli durumla karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Uyku öncesi cildinize uygulayacağınız doğru bakım rutini ile cildinizin tazelenmesine katkı sağlayarak pürüzsüz, canlı ve daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Gece ve Gündüz Cilt Bakımı Arasındaki Farklar

Gündüz yapılan cilt bakımları ve gece yapılan cilt bakımları arasında sadece zamansal olarak farklılık bulunmaz bununla birlikte kullanılan ürünler de farklılık gösterebilir. 

Gündüz cilt bakımı sabah saatlerinde cildin ihtiyacını karşılamayı hedefler ve cildi nemlendirerek çevresel faktörlere karşı cildi savunmaya yardımcı olur. Gece yapılan cilt bakımı ise gün boyunca yorulmuş, ve yıpranmış olan cildin yeniden yapılandırılmasına destek olan bir bakım rutinidir.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Tıpkı gündelik cilt bakım rutininde olduğu gibi gece cilt bakımında da ürünler belli bir sıraya göre kullanılmalıdır. Bunun nedeni her ürünün bir diğerinin tamamlayıcısı niteliğinde olması ve ancak doğru bir sıra ile yapıldığında etkili sonuçlar sağlamasıdır. Etkili bir gece bakımı için uygulanması gereken adımları aşağıda sizler için detaylandırdık. 

1-Cilt Temizliği

Gün boyunca cildimizde kir, yağ ve makyaj kalıntıları birikir ve bu kalıntılar görünmez bir tabaka oluşturur. Cildimizin gece saatlerinde kendini yenilemesine yardımcı olmak için cilt temizliğinin özenle yapılması gece cilt bakımının ilk adımıdır. Cildin 23:00 ve 04:00 saatleri arasında temiz olması cilt sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. 

2-Tonikleme

Cilt bakımının ihmal edilmesi cildimizdeki gözeneklerin genişlemesine ve ciltte gözenekli bir görünümün ortaya çıkmasına neden olur. Bakım sırasında cilt temizliğinden sonraki adımda tonikleme işleminin yapılması, cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Cilt toniklerinin en büyük faydası, toniğin açılan gözeneklerden içeri sızarak derinin altına ulaşması ve böylece kusursuz bir temizlik sağlamasıdır. 

3-Serum Kullanımı

Serumlar cildin gece onarım ve yenilenme sürecine önemli katkıda bulunur. Ayrıca serumlar cildin daha canlı, parlak ve aydınlık görünmesinde etkili cilt bakım ürünleridir. Tonikleme işleminin ardından cildinize uygun bir serum kullanarak cilt bakımınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. 

4-Nemlendirme

Kuru yada yağlı bir cilt farketmeksizin tüm cilt tipleri neme ihtiyaç duyar. Cilt bakımında cilt tipine uygun bir nemlendiricinin kullanılması, cildin nem dengesinin korunmasında ve  sağlıklı bir görünüme kavuşmasında etkilidir. Gece cilt bakımları için üretilen nemlendiricilerin içeriğinde genel olarak hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asitin cilt için en önemli katkılarından biri gece boyunca cildin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasına yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte hyaluronik asit düzenli kullanımda ciltteki kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde etkili olmaktadır. 

5-Göz Kremi

Göz çevresi, çok ince bir deriye sahip olduğundan ciltte en hassas bölgelerden biridir. Dolayısıyla gece bakımında göz çevresinin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir. Gündelik hayatın temposu, uzun süre bilgisayar ekranına bakılması gibi durumlar göz çevresinde morlukların ve mor halkaların oluşmasına neden olur ve zaman zaman herkes bu durumla karşılaşabilir. 

Göz çevresinde daha doğal ve parlak bir görünüme kavuşmak için bakım sırasında cilt yapınıza uygun olan bir göz kremini elmacık kemiğinin üzerinden başlayarak uygulayabilirsiniz. Göz kremini düzenli kullanımı, göz çevresinin rahatlamasında ve ton farklılığının düzenlenmesinde yardımcı olacaktır.

6-Dudak Nemlendirme

Geceleri uyumadan önce dudaklarınızı nemlendirmek, sabahları uyandığınızda dudağınızın daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Dudak bakımı için özel olarak sunulan ve içeriğinde doğal özler bulunan, vitamin bakımından zengin lip balmlara gece bakımınızda yer verebilirsiniz. 

Son olarak gece bakım rutinlerinin süreklilik isteyen bir süreç olduğunu her zaman hatırlamakta fayda var. Cildinize düzenli olarak bakım yapmazsanız, gece bakım rutini uygulamaları istediğiniz sonucu almanızı zorlaştırabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart