Akne Nedir? Akneye Meyilli Ciltler Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmelidir?

Akne Nedir? Akneye Meyilli Ciltler Cilt Bakımında Nelere Dikkat Etmelidir? 

Akneler çoğu kişi için en can sıkıcı cilt problemlerinin başında geliyor. Kimilerinde nadiren görülen sivilce ve akneler bazı kişilerde ise çok fazla sayıda görülebiliyor. Sivilce ve aknelerin sık görülmesini tetikleyen birçok durum olsa da özellikle ergenlik dönemlerinde başlayan akne problemin temelini aşırı sebum üretimi ve cilt temizliğinin yeterince iyi yapılmaması oluşturuyor. Cilt tipleri açısından değerlendirildiğinde karma cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltlerindeki sebum dengesinin daha fazla değişkenlik göstermesi akne oluşumu ihtimalini büyük ölçüde artırıyor. Kişileri psikolojik olarak da etkileyen akne problemi; strese, cilde uygun olmayan cilt bakım ürünlerine ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. 

Akne Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkan sivilce ve akne problemleriyle savaşmaya başlarken dikkat etmeniz gereken bazı kritik noktalar vardır. Akne cilt bakımında cildinize destek olmak için dikkat edilmesi gereken konulara gelin daha yakından bakalım. 

  • Akneli ve sivilceli ciltlerin genellikle yağlı görüldüğü kabul edilse de cildin altındaki tabaka kurudur. Bu nedenle cildin nemlendirici krem ile düzenli olarak nemlendirilmesi ve nemli tutulması gerekmektedir. Nemlendirici kremler yağ ve nem oranının dengelenmesine yardımcı olur. Nemlendiriciler ayrıca cilt yüzeyinde nem bariyeri oluşturarak daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşma üzerinde önemli bir görev üstlenirler. 
  • Cildi tahriş eden ve kimyasal içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu nedenle kozmetik ürün satın alırken ürünlerin içeriğini incelemeyi atlamamalısınız. 
  • Cildi ovmak sivilcelerin durumunu daha da kötüleştirebilir ve cildi tahriş edebilir bu nedenle mümkün olduğunca cildinizi ovmaktan kaçının.
  • Yüzünüzü yıkarken ılık su ile yıkamaya özen göstermelisiniz. Cildinizin aşırı soğuk veya aşırı sıcak su sivilcelerin kötüleşmesine neden olabilir. Ayrıca terleme akneleri kötüşmesine neden olan durumlardan biridir. Bu nedenle terledikten sonra yüzün mümkün olduğunca en kısa sürede yıkanması gerekir. 
  • Gün içinde sıkça hareket halinde olan ellerin mümkün olduğunca yüzümüzle en az şekilde temas etmesi gerekir. Ellerin sürekli olarak cilde temas etmesi sivilcelerin alevlenmesine neden olabilmektedir.
  • Aknelerin doğal olarak iyileşmesine zaman tanımak da bu problem ile savaşmanın önemli bir adımını oluşturur. Aknelerin patlatılması veya sıkılması aknelerin iyileşme sürecini uzatabileceği gibi aknelerin iz bırakma riskini artırabilir. 
  • Makyaj ürünleri gündelik hayatımızda sıkça kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Dolayısıyla kişilerin kendi cilt yapılarına uygun olan kozmetik ürünleri tercih etmeleri cilt sağlığı açısından büyük bir öneme sahip. Örneklendirmek gerekirse akneye yatkın cilt yapısına sahip kişilerin makyaj ürünler seçerken su bazı fondöten ve pudralara öncelik vermeleri gerekiyor. Karma ciltler için tozlu pudra ve yağlı bir fondöten tercihleri cildin kullanılan hiçbir ürüne tepki vermemesi ile sonuçlanabilir. 
  • Cildimizde aniden beliren aknelerin kaynağının kirli fırça ve süngerlerde biriken bakteriler olabileceğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle sürekli yüzümüzle temas halinde olan fırçaların ve süngerlerin haftada en az bir kere sabunlu suyla yıkanması ve durulanması sivilce oluşumunu önlemek için oldukça önemlidir.
  • Kullandığınız ürünlerden etkili sonuçlar alamıyorsanız, akneler psikolojinizi olumsuz olarak etkilemeye başladıysa, sivilceleriniz artık yara izleri bırakıyor veya cildinizde koyulaşmaya neden oluyorsa, bir uzmana danışmanız iyi olacaktır. Akne (sivilce) oluşumunu engellemek için gerekli tedavinin doğru bir şekilde uzman hekimler tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir. 
  • Aknenin kızarıklığı geçtikten sonra cildinizde koyu lekelerin kaldığını fark ettiğiniz oldu mu? Yaz ve kış mevsimlerinde güneşe maruz kalan cilt, bakterilerin neden olduğu iltihaplar sonucunda hiperpigmentasyon olarak bilinen bir durum geliştirebilir. Bu da sivilcenin olduğu yerde kahverengi lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Yağlı ve akneye eğilimli bir cilde sahip olan kişilerin güneş koruyucu ürünler kullanmayı ihmal etmemeleri cilt lekelerinin oluşumunu engellemek adına faydalı olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart