Solgun Bir Cildin Nedenleri Nelerdir?

Solgun Bir Cildin Nedenleri Nelerdir? 

Hepimizin bazı dönemlerde başına gelebilecek bir durum olan mat ve solgun bir cilt görünümü, cildimizde bazı şeylerin ters gittiğine dair bize bazı ipuçları veriyor olabilir. Peki parlak ve aydınlık bir cilt görünümünün aksine cildimizin mat bir görünüme sahip olmasının altında hangi nedenler yatıyor olabilir? Bu yazımızda cildimizin solgun ve mat görünmeye başlamasının nedenlerini birlikte inceleyeceğiz.

Cilt Neden Solgun Görünür?

Öncelikle cildin solgun görünmesinin birden çok nedeninin olabileceğini söyleyerek başlayalım. Cildin solgun görünmesinin arkasında yatan başlıca nedenler arasında mevsimsel değişimler, vitamin eksiklikleri ve yaşlanmaya bağlı gelişen etkiler yer alır. Solgun bir cilt görünümünün diğer nedenleri şu şekilde açıklanabilir;

  • Stres, vücudumuzdaki birçok olumsuz durumun temel kaynağından biridir. Cilt sağlığı bakımından da büyük etkileri olan stresin aşırı olması durumunda kortizol hormonu artışa geçer ve kan akımı yavaşlar. Böylece kolajen sentezinin azalmasıyla ciltte daha solgun ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Bununla birlikte stresin cildin çabuk yaşlanmasında oldukça önemli bir faktör olduğu da unutulmamalıdır. 
  • Yetersiz ve kalitesiz uykunun da stres gibi cildimizde olumsuz etkiler bıraktığı ve cildin daha solgun görünmesine neden olduğunu bir gerçektir. Diğer bir ifadeyle uyku ve cilt güzelliği arasında göz ardı edilemeyecek bir bağ vardır. ‘’Güzellik uykusu’’ olarak tarif edebileceğimiz, dinlendirici ve derin bir uykudan uyandığımızda cildimiz daha aydınlık ve parlak görünüme sahip olur. Bunun aksine yetersiz ve kalitesiz bir uyku, cildimizin solgun ve şiş görünmesinin başlıca nedenleri arasındadır.
  • Hava kirliliği, sert ve soğuk iklim koşulları, klima, kalorifer ve petek gibi araçların bulunduğu ortamlarda uzun süre vakit geçirmek gibi birçok durum cildimizi olumsuz etkiler. Cildin çevresel etkenlerden kaynaklı nem dengesinin bozulması, ciltte daha solgun ve mat bir görünüme yol açar.
  • Gündelik hayatımızın ve özel günlerimizin önemli bir parçasını oluşturan makyaj da  cildin solgun görünmesinde önemli bir role sahiptir. Sürekli olarak makyaj yapmak, makyajı temizlemeden uyumak ve kalitesiz kozmetik ürünleri kullanmak cildin daha solgun görünmesine neden olur. 
  • Sağlıksız beslenme tüm vücudu kötü etkilediği gibi, cildi de olumsuz yönde etkiler. Özellikle yeterli vitamin alınmadığında ciltte mat bir görünüm kaçınılmaz bir hale gelir. 
  • Öğle saatlerinde UV ışınlarına fazla maruz kalınması, cildin kurumasının ve yavaş yavaş ışıltısını kaybetmesinin nedenleri arasındadır.
  • Sigara ve alkol tüketiminin de cildin ışıltısını kaybetmesinde etkisi vardır. Sigara ciltte gri ve çizgili bir görünüme sebep olurken, alkol de cildin nemini azaltır ve bu durum cildin kurumasına neden olur. Kuru bir cilt ise solgun bir görünüme sahip olur. 
  • Yetersiz su tüketimi de ciltte solgun ve mat bir görünüme neden olur. Gün içerisinde vücudumuzun ihtiyacı olan su miktarının karşılanması,  cildin nem dengesini düzenleyerek taze ve canlı görünmesinde önemli bir etkiye sahip olmaktadır. 
  • Cilt bakımının ihmal edilmesi de yüzdeki yorgun ifadenin giderilmesini zorlaştıran durumlar arasındadır. Parlak bir cilde sahip olmak için her cildin ihtiyacına uygun kapsamlı bir cilt bakım rutini oluşturmak büyük bir öneme sahiptir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart