Cilt Tonunu Eşitlemek İçin Ne Yapılmalı?

Cilt Tonunu Eşitlemek İçin Ne Yapılmalı? 

Ciltteki renk eşitsizlikleri pek çok kişinin rahatsızlık duyduğu bir durum olarak karşımıza çıkar. Genellikle cildimizde bulunan sebum ve melanin dengesizliğine bağlı olarak gelişen cilt tonu eşitsizlikleri önlenemeyen veya kalıcı olan cilt problemleri arasında yer almaktadır. Cildin sağlıklı görünmesini sağlayan pek çok etken bulunduğu gibi cilt tonunun bütünlüğünü bozan olumsuz etmenlerin ortadan kaldırılması ile bu ton farklılıklarını büyük ölçüde gidermek mümkündür. Gelin cilt tonu eşitsizliklerinin öne çıkan nedenlerine ve cit tonunun eşitlenmesine dair önemli noktalara hızlıca göz atalım. 

Cilt Tonu Eşitsizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Cilt tonu eşitsizliği birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çevresel koşullar, beslenme şekilleri, aşırı stres, güneş ışınları gibi faktörler cilt tonunda farklılıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra akne problemine ilişkin yanlış müdahaleler ve uygulamalar sonucunda da cilt tonunda eşitsizlikler meydana gelebilir.Birçok kişi tarafından zaman zaman sıkıntılı bir durum haline gelen cilt tonu eşitsizliği hormonal dengesizliklere bağlı olarak da gelişebilmektedir. 

Cilt Tonu Nasıl Eşitlenir?

Cilt bakımında temizlik aşamasından nemlendirmeye kadar uzanan süreçte, cilt tonunuzu eşitlemeye yönelik uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz .Cilt tonunuzu eşitlemeniz için size yardımcı olacak diğer cilt bakım ürünlerini de sizler için listeledik.

Leke Serumları 

Cilt tonunun eşitlenmesi için, cilt lekelerinden kurtulmayı hedeflemek gerekir. Bunun için konsantre formüle sahip olan leke serumları etkili ürünler arasındadır. Leke serumları direkt  hedefe odaklanarak koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur. Sabah ve akşam olmak üzere kullanılabilen bu serumları kullanırken uygulama sonrasında yüksek korumalı güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemeniz gerekir. 

Cilt Tipine Uygun Nemlendirici ve Kremler

Ciltteki nem ve yağın dağılımı, özellikle de karma ciltlerde farklılık göstermektedir. Bu durum çevresel faktörlerin eklenmesi ile birlikte ciltte ton eşitsizliklerinin gözlenmesine neden olur. 

Cilt bakımının en önemli aşamasını oluşturan nemlendirme işlemini gerçekleştirirken içeriğinde A, C ve E vitamini yer alan kremleri tercih etmeniz cildinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasına ve yenilenme sürecine destek olur. 

Peeling

Cilt eğer pürüzlü bir görünüme sahipse, ışığın yüze vurduğu alanlarda gölgeler ve renk dalgalanmaları ortaya çıkar. Bu nedenle peeling yaparak ciltteki pürüzlerin azaltılması ve ölü derilerden arındırılması oldukça önemli bir adımdır. Peeling işleminin bir diğer artısı cilde ışıltı kazandırmasıdır. Peeling ürünleri arasında içeriğinde E vitamini bulunan ürünleri öncelikli olarak tercih edebilirsiniz.  

Güneş Kremleri

Ciltte melanin artışına neden olan güneş ışınları, cilt tonu eşitsizliklerinin en büyük nedenleri arasında yer alır. Ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesi ve tekrarlanmaması adına güneş kreminin düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Günlük cilt bakım rutininde mevsim fark etmeksizin güneş kremlerini dahil ederek cilt tonu renk eşitsizliklerinde etkili sonuçlar alabilirsiniz. 

Cilt Tonu Eşitsizliğini Önlemek Adına Neler Yapılabilir?

  • Gün içerisinde uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının. Özellikle lazer epilasyon, ağda, cilt bakımı gibi işlemlerin ardından cildinizi güneşten korumaya özen gösterin. Güneş ışınlarının ciltte oluşturabileceği zararlı etkileri azaltmak için koruyucu ürünler giyebilirsiniz. 
  • Güvenilir olmayan kalitesiz kozmetik ürünlerden uzak durun. 
  • Hamilelik döneminde uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.
  • Güneşe karşı hassasiyet oluşturan bir ilaç kullanmanız durumunda mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamaya dikkat edin. 
  • Cildi onarıcı bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Güneş ışınlarının ciltte neden olabileceği zararlı etkileri en aza indirmek için koruyucu ürünler giyebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik Salonlarının tercihi ünlü markalar ile çalışmak için bizlerle iletişime geçin.

+90 539 272 33 95

info@cosmecore.com

Kurumsal
Sosyal Medya

Tüm Haklar Saklıdır @Cosmecore | Tasarım : Dijital Gen

X
Add to cart